Kategoriler: Seyşeller

Seyşeller Mahe Adası

Dünyanın en küçük başkenti Seyşeller’in başkenti Victoria’dır. Mahe adası Seyşeller adalarının en büyüğü ve en gelişmiş adası konumundadır.

Seyşeller’in nüfusunun yüzde 90’ı Mauritus’ta yaşamaktadır. Mahe adası ise tropikal bitki türü, dağları ve 50’nin üzerindeki kumsalıyla yer edinmektedir.

Mahe adası tipik Kreol mimarisindeki binalarıyla, meyve, balık, sebze ve tropik meyvelerin satıldığı canlı çarşısı (Market Street), tek sineması, kilisesi (Church Street), şirin dükkânları, bir iki kafe ve restoranıyla, adalıların günlük yaşamını gözlemleyebileceğiniz ve onlarla tanışabileceğiniz, sevimli, küçük bir kent.

Victoria merkezde, Botanik Bahçeleri, Milli Tarih Müzesi, özellikle sabahları canlı olan Sir Selwyn Selwyn- Clarke Çarşısı ve Doğa Tarihi Müzesi gezilebilir. Mahe adası 27 kilometre uzunluğundadır.Ünlü Beau Vallon Plajı’nın bulunduğu kuzeybatı kısmı, diğer bölgelere göre daha kalabalık. Bu kıyılarda birçok otel, pansiyon, villa ve restoran bulunmaktadır.Endüstriyel yapılaşma adanın kuzeydoğu sahilinde, Victoria çevresinde gelişmiş. Yaşam alanı yaratmak için denizin doldurulması mercan kayalıklarına büyük zarar vermiştir.Mahe adasının doğu kıyısından tekneyle 20 dakika mesafede, Sainte Anne Milli Parkı’ndaki Moyenne Adası, park alanı içindeki altı adadan en ilginç olanıdır.

Adalardan birisi hapishane olarak kullanılmaktadır. Dardan üçü turizme açıktır.Moyenne Adası, 40 yıldır burada yaşayan ve adayı kendi özel cennetine dönüştürmüş olan 80 yaşındaki İngiliz Brendon Grimshaw’a aittir.Bu modern zamanların Robinson Crusoe’sunun deneyimlerini merak ediyorsanız, onunla sohbet edebilirsiniz.
Turlara, altı cam bir tekneyle ulaşım, muhteşem manzaralı restoranda yemek ve şnorkel malzemesi dâhildir.

Seyşeller Resortları

Seyşeller’de, yerleşimin olmadığı bazı ıssız adalarda, ‘’resort’’ olarak tanımlanan, tek başına çok geniş bir alana yayılmış, lüks oteller bulunuyor. Robinson Crusoe olmayı göze alamıyorsanız, ancak okyanusun ortasındaki Seyşeller resortlarına giderek, gerçek anlamda vahşi ve tropikal bir ada deneyimi yaşamanız mümkündür. Seyşeller otelleri, doğaya ve doğal yaşama gelebilecek zararı minimuma indirgemek için müşteri sayısını sınırlı tutuyor. Yalnız kalmak, kendi özel kumsalında yüzmek, kafa dinlemek, denizin derinliklerini keşfetmek, büyük okyanus balıkları avlamak, tamamıyla el değmemiş bir doğada trekking yapmak, bisikletle dolaşmak isteyenler bu adaları tercih ediyorlar. Mercan kayalıkları, lagünleri, bembeyaz kumsalları ve tropik bitki örtüsüyle, bu adalardaki resortlar arasında ikisi oldukça popüler. Victoria’daki özel iskelesinden, tekneye binince, 20 dakika içinde Sainte Anne Adası’ndaki Sainte Anne Resort & Spa’dasınız.

Otelin tek katlı lüks villalarının, yemyeşil ve tropikal çiçeklerle dolu bir bahçeyi ve kumsalı gören Kreol tarzda döşenmiş verandaları var. Geniş banyo, bir kapıyla, odaya özel küçük bir bahçeye ve yıldızların altında serinleyeceğiniz bir duşa açılıyor. Otelin restoranları ve özellikle spası meşhur. Mahe adasından bir saatlik bir uçak yolculuğuyla ulaşılan Alphonse Island Resort’da ise (229 030), gerçek anlamda okyanusun ve hiçliğin ortasındasınız. Çiçek kolyeler ve hindistanceviziyle karşılanıyorsunuz.

Paylaş