Phuket

Phuket Adası

Phuket Adası Taylan’ın en önde gelen adalarındadır. Adeta bir tatil cenneti olan Phuket adası, her yıl milyonlarca turist ağırlamaktadır.

Phuket adası Taylad’ın en gözde tatil yerlerinden biridir.Aslında belirtmek gerekirse Phuket adası Tayland’ın en gözde tatil yeridir diyebiliriz.Phuket adası şkorneller başta olmak üzere plajları,gece hayatı,yelkencilik yapan turistlere tanıdığı imkanı,eşsiz manzarasıyla Tayland tatilini çekici kılan adadır.Tayland’da yaklaşık 810 kilometrelik alana yayılan Phuket adası dağlık alanlar,plajlar,yeşil alanla, orman ve koruların yanısıra şelaleri ve akarsuları ile yer edinmektedir.

Phuket adasına gelmek için önce Tayland’ın başkenti Bangkok adasına gidilmekte ordanda Phuket adasına geçilmektedir. Tayland’ın başkenti Bangkok’tan Phuket arası 55 dakika sürmektedir.Tayland’a yıl içinde Phuket tatiline gelen turistlerin sayısı 4 milyondur.Yani Tayland sadece Phuket tatili için bile turizm adına söz sahibi olmabilmektedir.Phuket tatili için Tayland’a gelenler dolayısıyla Phuket adası bir hayli gelişmiştir.Bu da Phuket adasının oteller bazında gelişmesine turistler tarafından istila edilmesine neden olmaktadır.Bu kadar çok turist almasına rağmen Phuket adası tertemiz plajı,yemyeşil korulukları ile ön plana çıkmıştır.Phuket tatiline gelenler adayı bitap düşürmek yerine daha canlı tutmuş,eşsiz Phuket manzarasını bozmamış,Phuket tatilinin güzelliğine güzellik katmıştır.

Tayland’ın en temiz ve en güzel denizi Phuket adasına aittir.Phuket tatili esnasında Phuket adasında birçok alışveriş merkezi,sayısız restoran ve kafe bubilmek mümkündür.

Phuket adasında butik eşyacılarda çok sayışa işlenmiş deniz kabuğu ve inci bulunmaktadır.Phuket tatiline gelen birçok turist adadan ayrılmakta zorlanırlar.

Phuket adasında su sporları adına yapılabilecek bir çok aktivite bulunmaktadır.Rafting ,kano,dalış gibi imkanları bulunan Phuket tatili turistlerin Phuket adasından gitmek istemeyeceği imkanlar sunuyor.Bunun yanısıra su kaynağına kadar gidebilme ve yamaç paraşütü gibi imkanlarıylada Phuket tatili insanda adeta cazibe uyandırmanında ötesine gitmektedir.

Tayland’ın Phuket adasında aynı zamanda yat kiralanabilmekte,katamaran ve rüzgar sörfü de yapılabilmektedir.
Phuket restoranlarında yapılan taze pişmiş Phuket ıstakozu ise phuket tatilinin yemek kısmında insanın ağzında unutulmayacak tatlar bırakmaktadır.Phuketin deniz ıstakozunun bir parça limonla terbiye edilerek sıcak sıcak tüketilmesi ile ortaya inanamayacağınız bir lezzet çıkmaktadır.Kısacası Tayland’da Phuket tatili ile yemek zevkinizin etkileneceği anlar sizi beklemektedir.

Phuket adasında Tahi sitili Budist evlilikler yapılabilmektedir.Phukette selamlaşmalar kadın ve erkekler için ayrı ayrıdır.Phuket adasının deniz suyunun tertemiz olması nedeniyle dünyanın dalış merkezleri arasında en gözdelerindendir.Bu dalış imkanlarını sağlamakla beraber dışardan gelen turislerin teretdütsüz şekilde phuket tatili kredisi artmaktadır.Phuket tatilinde Tuk-Tuk denilen küçük taşıtlarla istenilen yere kısa sürede ulaşılabilmektedir.

Phuket Plajları ve Phuket Adaları

Tayland’ın Phuket adasının en güzel plaj ve adaları Hint okyanusunun adayla buluştuğu yerde yani adanın batı şeridinde bulunmaktadır.Patong plajı Phuket tatilinde en başta tercih edilen Phuket adasının en gelişmiş plajıdır.Fakat 2004 Tusunami felaketinde ağır yara almıştır.Aldığı bu felaket yaradan öylesine güçlenerek çıkmıştır.Patong plajı etrafında konuşlanan pub,kafe,otel,restoran,bungalov ve çok sayıda aktivitesi ile yine en güçlü ve en güzel plaj olmuştur.Turistler Patong plajından 45 dakika mesafe ile Özgürlük Plajına ulaşabilmektedirler.Gözde plajlardan diğer ikisi ise Kata ve Karon plajlarıdır.Daha sessiz ve sakin olan Pansea adası ise özel yerlerden olan Amanpuri Oteline ev sahipliği yapmaktadır.Sessizliği ve sakinliği sevenlere tavsiye edilebilecek en gözde ada Pansea adasıdır.Daha aşağıda güneyde kalan Nai Harn adası ise gizli şekilde konuşlanmış bir çok otelin yanı sıra en gözde mekan olarak göze çarpan Hotel Phuket Yatch Club sizi beklemektedir.Phuket tatilinde adanın en romantik yeri ise Laem Promthep’tir.Phuket adasının etrafı tekne kiralamak adına bir çok yer ile doludur.Çok sayıda deniz ürünü bulunduran Phuket adası başlıca deniz mercanı ve bir sürü çeşidiyle rengarenk balıklara ev sahipliği yapmaktadırlar.Phuketi adasını gezerken gözünüzün önüne her an mercan yada bambaşka renkleriyle balıklar bulabilirsiniz.Phuket tatilinin en gözde sporlarından biriside tüplü dalış yapabilme olanağıdır.Uskumru ,barakuda ve yelken balığı avlamak için Similan Adalarının tanıdığı seçenek ile tüplü dalışla beraber denizin tadını çıkartılmaktadır.

Phuket Günübirlik Geziler

Phuket adasından günübirlik çeşitli seyahet turları düzenlenmektedir.Tayland’da Phuket adasında çekilen James Bond filmi Altın Tanbancalı Adam’ı seyretmiş olanlar için çarpıcı Phang Nha Koy’una günbirlik olarak gidilmektedir.Tayland Phuket tatilinde uzun boylu şkornellerden sıyrılan mangrov denilen kuyruklu tekneler kireçtaşlarının oyduğu taşlar arasından geçerek inanılmaz ötesi bir serüveni ayakların altına getirmektedir.Günürlik mangrov turlarında Tayland’da bulunan müslüman balıkçıların olduğu Ko Panyi’de mola verilerek yolar devam edilir.Phuket tatili için günübirlik gidilebilecek en güzel adalardan bir tanesi tsunami yoluyla oluşan Çivi Adası anlamına gelen Ko Tapu adasıdır.Phuket tatili için düzenlenen ,adada teknelerin götürdüğü ‘’Maya Koyu’’ ve ‘’Viking Mağaraları’’ ise bir başka günübirlik turların odağıdır.Tayland’ın Phuket tatili için bir başka seçenek ise phukete en yakın olan Naga İnci Çiftliğidir.30 gram ağırlığındaki dünyanın en büyük incisi Naga İnci çiftliğinde sergilenmektedir.Tekneler hergün sabah turistleri Naga İnci Çiftliğine getirir öğleden sonraysa otellerine bırakır.

Kısacası Phuket tatili sizi Tayland’da hiç yaşamadığınız bir deneyime beklemektedir.Görülmesi gereken yerleriyle Tayland’ta adeta inanamayacağınız dakikalar yaşatacaktır.Ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde Phuket tatili şüphesizki herkesin rüyasını süslemektedir.

Tayland’ı cazip kılan bu tatil için en uygun fiyatlarla acentalar aracılığı ile yardım alabilir ve hala geç kalmamış olduğunuz tatilinize Tayland’a giderek Phuket tatiliyle başlayabilirsiniz.

Phuket Tayland’ın adaları arasında hiç şüphesiz en popüler olanlardan bir tanesidir. Bu sebepledir ki Güney’ in İncisi adını almıştır. Boydan boya sıralanan palmiye ağaçları, muhteşem koylar, alabildiğince uzanan plajlar, tertemiz denizi ve tropik bitki örtüsü size yeniden doğmuş hissi veriyor.
Phuket Adası bir çok gezi ve spor alternatifi ile de deniz kum güneş tatilinizi unutulmaz hale getiriyor. Phuket ‘te Uzak Doğu’nun tüm kültürel ve doğal güzellikleri sizlere sunuluyor. Farklı lezzetler arayanlar için leziz uzak doğu mutfağı ve misafirperver insanları ile Phuket Adası çok güzel bir yer.

Phuket turları

Dünyanın her yerinden binlerce turiste ev sahipliği yapan Phuket ‘i daha çok batılı turistler tercih ediyorlar. Muhteşem dalış imkanları, otellerinin şıklığı ve konforu, sahilleri ve tabiî ki dünyaca ünlü Phuket Gece Hayatı bölgesi mükemmel kılan özelliklerden bazıları. Phuket Otelleri bir çok farklı alternatif ile misafirlerine kusursuz hizmet sunuyor. Dünyaca ünlü Thai Masajını yerinde denemek ve ruhunuzu arındırmak için kendinizi Uzak doğunun bu gizemli atmosferine bırakabilirsiniz.

Sadece dünyanın neredeyse tüm renklerini gözler önüne seren muhteşem su altı dünyasını görmek için bile Phuket ’e gidilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu